Bez bazénového vysavače neudržíte vodu v nádrži čistou


Veškeré bazény, ve kterých chceme udržet potřebnou kvalitu vody na koupání, a nechceme je proměnit v rybníček „Brčálník“ skřítka Rákosníčka, musíme podrobit důkladné očistě, která spočívá zejména na filtrování vody od mechanických nečistot, a na dezinfekci. Zaměříme-li se nyní na tu první část, na bazénovou filtraci, ta závisí zejména na výkonu čerpadla a na filtračním médiu. Použijeme-li vhodný filtrační písek a dostatečně výkonné a spolehlivé čerpadlo, máme k dispozici základ pro udržení potřebné jakosti vody, ale stále tu něco schází.

kruh na hladině bazénu

Nikdy žádná bazénová filtrace nedocílí stoprocentního výsledku své práce, protože je ve hře zemská gravitace, a ta se stará o to, aby vše bylo přitahováno k zemskému středu. Pro majitele bazénů to znamená, že část nečistot rozptýlených ve vodě vlivem zemské tíže dosedne na dno, a odtud jej filtrace již nedostane. Ze dna se pak musí odstranit bazénovými vysavači. Bazénových vysavačů existuje několik typů, rozdělujeme je dle technického provedení na stroje plně automatické (robotické), na poloautomaty připojené k bazénové filtraci, a na ruční vysavače, což jsou pouze nástavce na teleskopické tyče, určené pro lidskou obsluhu.

plavecký bazén

Poloautomaty jsou oblíbené pro svůj přijatelný poměr ceny k výkonu, za rozumnou cenu koupíte mechanismus, který vykonává po dně bazénu pohyb po vlastní ose a není k vysávání třeba lidská obsluha. Pohyb po dně je však náhodný, a tak nemáte jistotu, že vysavač odsaje vše, co se tu nachází. Robotické vysavače sice odsají vše a pohybují se po dně na základě počítačové analýzy, takže se dostanou do všech míst, ale jde o výrobky ve vyšších cenových kategoriích.

Chcete-li ušetřit a nevadí-li vám fyzický pohyb (mimochodem velmi zdravý), pak si pořiďte ruční vysavač. Pokud jste pečliví, odstraníte ze dna všechny nečistoty, a ještě si důkladně procvičíte většinu svalových partií včetně břišních a zádových svalů, které bývají často ochablé.