Čím ukotvit izolační vrstvu při zateplování stropu


Panelová sídliště jsou dědictvím z doby socialismu a měli bychom být vděční za to, že tu jsou, a že statisíce lidí v naší zemi mají díky tomu kde bydlet. Panelové domy jsou sice tu a tam podrobovány zdrcující kritice zejména pro jejich ne zrovna estetický vzhled, ale stále jde o místa, kde máme střechu nad hlavou a své rodinné zázemí. Když už jsme se zde zmínili o střeše nad hlavou, byty v posledním patře těsně pod střechou mají jednu zásadní nevýhodu, a sice rovná střecha a nezateplená střešní krytina umožňují poměrně značný prostup tepla z vytápěných bytů. V zimním období to zbytečně navyšuje náklady na vytápění a v létě se v tomto prostředí nedá vydržet kvůli vysoké teplotě vzduchu z vyhřívaného stropu slunečními paprsky.

výšková budova

Naštěstí existuje řešení, jak zateplit horní řadu bytů panelového domu, a sice výstavbou stropní izolace uvnitř každého z nich. Může se to provést buď minerální vatou, anebo stavebním polystyrenem, s tím, že bude pro montáž izolační vrstvy zapotřebí kotvení do panelového stropu. A teď se možná zarazíte, protože si stěží dokážete představit, jakým způsobem se bude tato práce provádět, a jak takové kotvy vlastně vypadají.

bytový dům

Kotvy do stropu se shodují s kotvami do svislých stěn, například při zateplování fasády bytových domů. Používá se k tomu speciální injektážní kotva Spiral Anksys, se kterou slaví velký úspěch stavební firmy i kutilové při obkládání zdiva různými materiály. Kromě izolačních vrstev se dá ukotvit do stěny i do stropu například kamenný obklad nebo palubky či desky z masivního dřeva. Nosnost kotev je obdivuhodná, a stejně tak i jejich dlouhá životnost a absence jakékoli údržby. Injektážní kotvy jsou určené pro práce v exteriéru i ve vnitřních prostorách a mohou tedy posloužit i vám, při zateplování stropu v paneláku, ať už si zvolíte svépomocný průběh zateplovací akce, anebo jej svěříte stavební firmě.